Instruktor tenisa z uprawnieniami w Krakowie.
Lekcje indywidualne. Możliwość gry w grupach. Zajęcia dla dzieci i dorosłych.
Atrakcyjne ceny. Możliwość dostosowania grafiku. Udostępniam własne rakiety.

.
.

Chociaż to oczywiste to wiele osób zapomina o tym, że w tenisa możemy grać o każdej porze roku. W chłodniejsze dni oraz w czasie zimowych miesięcy z pomocą przychodzą hale oraz korty pod tzw. balonem, które pozwalają grać niezależnie od pogody. Właśnie dlatego zastanawiając się jak wybrać strój do tenisa warto pamiętać, aby kupić także odzież sportową, której będziemy mogli używać przez cały rok.

Źródło: mobileadvertisingwatch.com

Źródło: mobileadvertisingwatch.com

Jeśli zamierzamy więc grać w chłodniejsze dni, albo w nieklimatyzowanej hali to warto pomyśleć o kupnie dresu wykonanego z syntetycznych materiałów, które lepiej przepuszczają powietrze i zapewniają odpowiednią wentylację. Oczywiście dobierając dres pamiętajmy, aby nie krępował on naszych ruchów. Materiał syntetyczny pozwala także na utrzymanie prawidłowej temperatury naszego ciała. Dres powinien chronić nas przed wiatrem.

Kolejny element stroju to odpowiednie obuwie. Każdy instruktor powie, że obuwie na korcie jest niemal tak samo ważne jak dobrze dobrana rakieta tenisowa. Rodzaj obuwia, które powinniśmy wybrać zależy przede wszystkim od nawierzchni kortu oraz pogody podczas gry. Bardzo często producenci obuwia sportowego umieszczają na podeszwach informację o tym, na jakiej nawierzchni dany model będzie sprawował się najlepiej.

Obuwie stworzone z myślą o kortach ziemnych posiada głęboki bieżnik, który pozwala wykonywać ślizgi i utrzymać równowagę podczas gwałtownych ruchów. Z kolei zaokrąglone krawędzie nie powodują powstawania głębokich śladów w mączce ceglastej. Natomiast obuwie przeznaczone do gry w halach oraz na kortach twardych posiada płaską podeszwę – najczęściej w jasnym kolorze – zapewniającą nam lepszą przyczepność na takiej nawierzchni.

W sklepach znajdziemy obuwie sportowe wykonane zarówno z tworzyw sztucznych jak i ze skóry. Idealnie dobrany but nie powinien zbyt luźny. Nie może krępować ruchu stawu skokowego, a sznurówki muszą pozwalać na pewne zasznurowanie obuwia. Wybierając buty do tenisa zwróćmy uwagę na modele z siatką, która zwiększy nasz komfort umożliwiając swobodny przepływ powietrza, a tym samym zmniejszając pocenie się stóp.

Oprócz odpowiedniego obuwia pamiętajmy także o skarpetkach. Czy wiesz, że podczas treningu Twoje stopy potrafią wypocić aż pół litra wody? Właśnie dlatego optymalnym rozwiązaniem będą skarpetki wykonane z materiału syntetycznego. W ten sposób zapewnimy stopom przepływ powietrza i uchronimy się przed powstawaniem pęcherzy. Palce u stóp oraz pięty są szczególnie narażone na obtarcia. Zapobiegniemy im wybierając skarpety, które w tych miejscach są grubsze.

Bez względu na porę roku oraz to czy gramy na zewnątrz czy w hali warto pomyśleć również o dodatkowych elementach garderoby tenisowej. W słoneczne dni przyda się czapka z daszkiem w jasnym kolorze, która ochroni nas przed promieniami słonecznymi. Możemy również zamiast czapki wybrać sam daszek, który przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy gramy pod słońce. Czapka wchłonie również pot i odprowadzi go na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem jest także bawełniana opaska na głowę. Wchłonie ona pot z czoła. W sklepach znajdziemy także frotki czyli opaski na przedramię. Dzięki niej pot z ręki nie spływa na dłoń. Możemy nią również wytrzeć pot z czoła nie przerywając gry. Kompletując strój do gry w tenisa warto też zaopatrzyć się w bawełniany ręcznik.

Cały sprzęt i odzież możemy spakować do specjalnej torby sportowej lub plecaka. Dostępne są między innymi modele umożliwiające spakowanie razem z odzieżą także samej rakiety lub rakiet i wygodne przenoszenie ich.

Na podstawie: tenis.net.pl / tennisbios.com

Kiedy mamy już odpowiednią rakietę tenisową i piłki to pozostaje nam pomyśleć o reszcie niezbędnego ekwipunku. Niewątpliwie nauka tenisa, a już na pewno wizyta na korcie, nie obejdzie się bez odpowiedniego stroju. I nie mówimy tutaj o kortowej rewii mody, ale o utartych zwyczajach oraz kwestiach praktycznych. Myli się ten, kto uważa, że strój nie ma większego znaczenia.

besttennis.co.uk

Fot. besttennis.co.uk

Podstawowa zasada, którą powinniśmy mieć na uwadze zastanawiając się nad tym jak wybrać strój do tenisa to swoboda ruchów. Nasze ubranie nie może w żadnej mierze krępować szybkich uderzeń i dowolnego manewrowania ciałem. To ważne, ponieważ obcisłe koszulki, spodenki czy spódniczka znacząco obniżają komfort i przyjemność z gry.

Część kobiet i mężczyzn grających w tenisa woli klasyczne rozwiązania czyli koszulki z kołnierzykiem. Inni wolą bardziej współczesne rozwiązania czyli koszulki bez rękawów wykonane z nowoczesnych tkanin przeznaczone typowo dla sportowców. Strój do tenisa, zwłaszcza w sezonie letnim gdy gramy na zewnątrz, powinien mieć jasny kolor. Dzięki temu nasze ubranie nie będzie przyciągało promieni słonecznych i będzie się nagrzewało wolniej. Ciemniejsze barwy pochłaniają światło słoneczne, a co za tym idzie powodują, że jest nam cieplej i komfort gry spada.

Na pytanie jak wybrać strój do tenisa każdy doświadczony trener i gracz odpowie, że warto sięgnąć po ubrania wykonane z tkanin syntetycznych. W przeciwieństwie do materiałów naturalnych takich jak bawełna tkaniny syntetyczne umożliwiają prawidłowy przepływ powietrza i odprowadzają praktycznie całą wilgoć i pot na zewnątrz.

W przypadku dolnej części garderoby również miejmy na uwadze własną wygodę i swobodę ruchów. Podobnie jak w przypadku koszulek w sezonie letnim pamiętajmy, że lepiej wybierać  krótkie spodenki w jasnych kolorach z syntetycznych materiałów. Tutaj istotne będzie również dobre dopasowanie do ciała, przy czym dopasowania nie mylmy z obcisłymi spodenkami, które krępują ruchy podczas gry. Zwróćmy uwagę na to, aby spodenki posiadały głębokie kieszenie, w których będziemy mogli trzymać piłkę do gry, ale aby nie uwierała ona nas i nie wypadała. Jeśli chodzi o damską garderobę to może to być także spódniczka, która nie krępuje ruchów. Nie może być również zbyt obcisła, ani zbyt luźna. Panie chowają piłkę pod spódniczkę.

W kolejnych częściach naszego poradnika zajmiemy się obuwiem i akcesoriami do stroju.

Na podstawie: tenis.net.pl / tennisbios.com

Nie tylko odpowiednio dobrana rakieta jest ważna podczas gry w tenisa. Niemniej jednak nadal wiele osób, zwłaszcza tych grających rekreacyjnie nie zastanawia się zbytnio nad tym jak wybierać piłki tenisowe. Tymczasem jest to bardzo istotne, ponieważ piłka, którą gramy wpływa na przebieg meczu lub treningu. Nie trzeba być zawodowcem, aby umieć docenić odpowiednio dobraną piłkę.

9353486071_6ea10b452c_b

Źródło: flickr.com/hausof_diegoo

Piłki tenisowe dzielą się na różne rodzaje i kategorie. Dwie najważniejsze z nich to podział na piłki ciśnieniowe i bezciśnieniowe.

Jeśli nie gramy regularnie albo częściej niż rozgrywanie meczów pochłaniają nas treningi powinniśmy wybrać piłkę bezciśnieniową. Ich cecha charakterystyczna to grubszy kauczukowy środek. Mają bardzo dobrą jakość obicia i posłużą nam dłużej. Są twarde i ciężkie podczas odbijania co utrudnia kontrolę uderzenia. Piłki bezciśnieniowe sprzedawane są w workach i wiadrach.

Natomiast jeśli gramy regularnie to idealnym rozwiązaniem będą piłki ciśnieniowe. Są bardziej miękkie od piłek bezciśnieniowych, co w połączeniu z mniejszą wagą powoduje, że dają dużą przyjemność z grania dzięki możliwości kontrolowania uderzeń. Jedyną ich wadą jest to, że muszą być regularnie używane, ponieważ każdy dzień upływający od otwarcia opakowania powoduje utratę ciśnienia w piłkach. Właśnie dlatego ten typ piłek jest sprzedawany w specjalnych tubach. Otwarcie takiego opakowania powoduje uwolnienie ciśnienia, co objawia się charakterystycznym dźwiękiem. Jedna piłka wystarcza zazwyczaj na sześć do ośmiu setów. Aby sprawdzić czy dany egzemplarz jest nadal w dobrym stanie wystarczy podnieść ją na wysokość około dwóch i pół metra (sto cali) i spuścić na twarde podłoże. Jeśli piłka odbije się na wysokość około 140 centymetrów to nadal nadaje się do gry.

Dalej możemy wyróżnić trzy rodzaje piłek tenisowych: poziom profesjonalny, mistrzowski i rekreacyjny. Pierwszy z nich to piłki o najlepszych parametrach gry i wytrzymałości. Zwykle te modele stają się oficjalnymi piłkami różnych turniejów tenisowych. Gwarantują najwyższą jakość i spełniają wysokie wymagania graczy zawodowych.

Piłki należące do poziomu mistrzowskiego są bardzo dobre dla graczy na poziomie średnio zaawansowanym. Natomiast piłki z poziomu rekreacyjnego jak sama nazwa wskazuje są najlepsze dla osób grających okazjonalnie oraz do używania podczas treningów tenisa. Nie powinno się ich stosować w grze na punkty podczas turnieju.

Następny parametr umożliwiający rozróżnienie modeli w bogatej ofercie sklepów to wytrzymałość. Producenci klasyfikują piłki w trzech kategoriach: bardzo wytrzymała, wytrzymała oraz przeznaczona do gry na dużych wysokościach geograficznych. Pierwsza kategoria to piłki tenisowe odpowiednie do gry na betonowych kortach. Jeśli gramy na mączce lub w hali to wystarczą nam piłki z kategorii wytrzymałych. Natomiast ostatnia, trzecia kategoria to piłki przeznaczone do gry w takich warunkach jak nazwa kategorii czyli na dużych wysokościach geograficznych.

Odpowiedni dobór piłek tenisowych jest bardzo istotny w przypadku dzieci, które rozpoczynają naukę gry. Piłki przeznaczone dla nich są specjalnie oznaczane kolorami, które symbolizują dopasowanie cech piłki do wieku i poziomu znajomości tenisa. Dzięki temu dzieci mają możliwość dobrego opanowania techniki i taktyki, co nie byłoby możliwe gdyby od razu zastosować standardowe piłki tenisowe.

Poziom czerwony (w tym piłki gąbkowe) to piłki najlepsze dla dzieci pomiędzy 5 a 7 rokiem życia. Te piłki są o 75 procent wolniejsze od zwykłych i odbijają się na wysokość od 85 do 105 centymetrów.

Poziom pomarańczowy to piłki przeznaczone dla dzieci w wieku 8-9 lat. W stosunku do standardowych piłek są o połowę wolniejsze, a odbicie osiąga od około 105 do 120 centymetrów.

Poziom zielony wskazuje piłki dla dzieci pomiędzy 9 a 10 rokiem życia o 25 procent wolniejsze od standardowych piłek, które odbijają się na wysokość 120 do 135 centymetrów.

Pamiętajmy, że na zużywanie się piłek ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze z nich to temperatura i warunki pogodowe, rodzaj kortu, wysokość nad poziomem morza oraz styl gry. Warto dodać, że jeśli gramy na korcie trawiastym to nasze piłki będą nam służyły dłużej niż gdybyśmy korzystali z kortów ceglastych (ziemnych). Oczywiście piłki będą się również mniej zużywały jeśli będziemy grać przy słonecznej pogodzie – nawet lekki deszcz wpływa negatywnie na stan piłek. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także okresowe wypróbowywanie piłek różnych producentów. Nie musimy przywiązywać się do jednej marki. I pamiętajmy, że tenis to dla wszystkich, w każdym wieku. To praktycznie jedyna dyscyplina sportu, której uprawianie rozwija nas tak wszechstronnie. Przeczytaj i dowiedz się dlaczego warto grać w tenisa 🙂
Na podstawie: http://www.tenisportal.com/test/jak-wybrac-piki-tenisowe/

photo credit: Balls II via photopin (license)

tennis-453505_1280

pixabay.com / cocoparisienne

Kompletujemy sprzęt do gry w tenisa ziemnego

Przeglądając oferty sklepów sportowych nie trudno zauważyć, że mamy praktycznie nieograniczony wybór sprzętu tenisowego. Jednak bardzo łatwo popełnić błąd i dokonać niewłaściwego zakupu. Co już na starcie naszej przygody z tenisem może nas zniechęcić. Oczywiście dobry instruktor od razu może zauważyć, że na przykład dobraliśmy niewłaściwy rodzaj rakiety. Po co narażać się na dodatkowe wydatki skoro przy niewielkim wysiłku możemy dokonać odpowiedniego wyboru? Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach.

Jak wybrać rakietę tenisową?

Oczywiście podejmując decyzję o tym, że chcemy spróbować gry w tenisa wiemy, że potrzebujemy rakiety do gry. To podstawowy warunek. Jeśli nie wiemy jeszcze czy tenis stanie się naszą pasją na dłuższy czas to warto sprawdzić czy wybrana przez nas szkoła tenisa umożliwia wypożyczenie rakiety. Pozwoli to nam uniknąć na początku dodatkowych wydatków. Gdy już spróbujemy gry i będziemy pewni, że to coś dla nas to możemy poszukać dobrej rakiety, dopasowanej do naszych możliwości. Zapytajmy o wskazówki naszego instrukora.

Pamiętajmy, że najważniejszą cechą rakiety jest jej waga. Obecnie rakiety tenisowe produkuje się przede wszystkim z materiałów takich jak aluminium, kevlar, tytan czy włókno węglowe. Dzięki temu ważą one niewiele i potrafią służyć wiele lat. Poza wagą materiał, z której wykonano rakietę wpływa również na jej właściwości użytkowe. Optymalny ciężar rakiety dla osoby dorosłej to 280 gram. Sprzęt wykonany z włókna węglowego podczas gry będzie obciążał nasz nadgarstek mniej, ponieważ jest lżejszy na przykład od aluminium. Lżejsze rakiety mają również swoje wady. Jedną z nich jest brak możliwości wykonywania mocniejszych zagrań, a dodatkowo przenosi ona drgania na nadgarstek, co może powodować kontuzje.

Oprócz tego ile waży rakieta warto zwrócić uwagę na jej balans. To określenie wskazuje nam która strona rakiety – rączka czy główka – jest cięższa. Jeśli mamy do czynienia z rakietą, której rączka ma większą wagę to umożliwia ona nam większe kontrolowanie uderzenia piłki i nie przeciąża nadgarstka. Natomiast jeśli balans w rakiecie przesunięty został na główkę to sprawia ona wrażenie lżejszej.

Rozmiar główki rakiety oczywiście również ma znaczenie. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z tenisem to warto rozejrzeć się za sprzętem z większą główką. Rozmiary tej części rakiety podaje się w centymetrach lub calach kwadratowych. Dla początkujących zazwyczaj zaleca się rakiety, których główka ma powierzchnię większą niż 650 cm2. Jak nietrudno się domyślić są one cięższe, ale jednocześnie znacząco ułatwiają trafienie w piłkę. Dodatkowo cechują się również dużą siłą uderzenia, co ułatwi przebicie piłki ponad siatką. Małe rakiety, z główką o powierzchni poniżej 600 cm2 to sprzęt dla profesjonalnych graczy. Takie osoby szukają rakiet, które cechują się dużymi możliwościami manewru i precyzją. Mniejsze rakiety są oczywiście polecane także wtedy gdy opanujemy już podstawy gry i będziemy chcieli doskonalić swoją technikę.

Kolejny parametr rakiety, który umożliwia lepsze dobranie egzemplarza odpowiedniego dla nas to obwód rączki. Dzięki niemu możemy wybrać odpowiednią rakietę nawet wtedy gdy dokonujemy zakupu przez Internet. Wystarczy, że wyprostujemy dłoń, a następnie zmierzymy odległość łączącą jej środek z czubkiem palca serdecznego.

W Europie dostępne są następujące rozmiary obwodów rączki rakiety – wartości w centymetrach:
0 – 10
1 – 10,4
2 – 10,8
3 – 11
4 – 11,4
5 – 11,8

Inną wartością, która pojawia się w specyfikacjach rakiet jest również ich długość. Parametr ten jest mierzony od początku rączki do końca główki rakiety. Wraz z długością sprzętu wzrasta jego moc uderzeniowa i łatwość manewrowania rakietą. Standardowa długość rakiety zawiera się w przedziale 69-72 cm.

Ostatni z parametrów jest bardzo ważny dla profesjonalistów – sztywność – określa stopień odkształcania się rakiety po zetknięciu z piłką. Sprzęt o mniejszej sztywności zapewnia mocniejsze uderzenie, ale jednocześnie sprzyja kontuzjom, ponieważ przenosi wstrząsy powstałe podczas uderzenia na nadgarstek gracza. Im bardziej elastyczna rakieta tym większe bezpieczeństwo dla naszej ręki. Sztywność rakiety mierzona jest w jednostce RA. Pod względem sztywności można wyróżnić trzy rodzaje rakiet: elastyczne – poniżej 60 RA, średnio sztywne – 60 do 69 RA, sztywne – ponad 70 RA.

Na podstawie: sprzedajemy.pl

Czy potrzebujesz instruktora tenisa?

Źródło: instruktortenisa.com

Chcesz nauczyć się grać w tenisa, ale nie wiesz czy warto zainwestować w lekcje z instruktorem? Twoi znajomi twierdzą, że to tylko strata pieniędzy? Przecież tenis to prosta gra, a nie chemia molekularna – słyszysz. Oczywiście decyzja należy do Ciebie, ale poczytaj, dlaczego warto wybrać treningi z instruktorem.

Tenis – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad siatką na pole przeciwnika – tak brzmi definicja encyklopedyczna. Więc gra w tenisa naprawdę jest prosta – myślisz. Nic bardziej mylnego. Każdy sposób zagrania, serwisu może stanowić problem. Po co męczyć się na starcie swojej przygody z tym pięknym sportem skoro można prościej i bezpieczniej?

Zapewne tak jak wiele osób pojawiających się pierwszy raz na korcie uważasz, że instruktor nie jest Ci potrzebny bo przecież nie będziesz graczem turniejowym. Chcesz po prostu grać dla własnej przyjemności, poprawy zdrowia i kondycji. Nie jest wszak tajemnicą, że tenis wpływa pozytywnie na wiele aspektów zdrowia człowieka. Takie początki nie będą łatwe, mogą być nawet niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Jak to możliwe? Otóż ktoś, kto nigdy nie miał do czynienia z grą w tenisa popełnia więcej błędów niż osoba zaczynająca grę pod okiem fachowca. Stracisz dużo czasu, aby opanować ruchy pozwalające przebić piłkę tenisową na drugą połowę kortu. Zmęczysz się również biegając za piłką, która Twoim zdaniem będzie na złość Tobie przemieszczać się w niekontrolowany sposób.

Nie znając prawidłowych sposobów serwowania i zagrań możesz sobie zrobić krzywdę i nabawić się bolesnych kontuzji. Kiedy będzie Ci się zdawało, że jest już ok i grasz w miarę dobrze nie będziesz się rozwijać. Nie pozwolą na to utrwalone bezwiednie błędy w sztuce gry. Tym samym nie będzie szansy, aby odczuć satysfakcję z gry, a raz wyuczonych błędów trudno się pozbyć nawet pod okiem doświadczonego instruktora.

To, że nauka gry w tenisa z instruktorem jest kosztowna to mit. Pamiętaj, że nie musisz uczyć się indywidualnie. Dostępne są zajęcia w małych grupach. Oswoisz się z grą szybciej, a koszty są dużo niższe od lekcji indywidualnych. Dodatkowo masz szansę poznać inne osoby, które zaczynają grę i mają zapewne podobne problemy i wątpliwości. Ponadto trening z instruktorem ma wiele zalet. Jedną z ważniejszych jest to, że już po kilku spotkaniach zauważysz postępy w nauce, a lekcje nie będą męczące bo instruktor dostosuje program do Twoich możliwości.

Trening z instruktorem to również dbałość o szczegóły i bezpieczeństwo. Dowiesz się, że przed grą należy przeprowadzić rozgrzewkę oraz jak prawidłowo uderzać piłkę. Skończą się niekontrolowane loty i bezcelowe bieganie po korcie ku uciesze innych graczy. Grając z instruktorem masz również szanse na zdobycie wiedzy teoretycznej związanej z tenisem. Instruktor powie Ci także jaki sprzęt wybrać, która rakieta będzie dla Ciebie najlepsza oraz jak znaleźć odpowiedni strój na kort.

Oczywiście możesz trenować samodzielnie, jednak nie licz na szybkie efekty. Instruktor nie zagwarantuje Ci, że po miesiącu będziesz gwiazdą kortu, ale na pewno Twój stan zdrowia nie pogorszy się z powodu nieumiejętnej gry. Tenis ma rozwijać człowieka, a nie szkodzić mu. Ta gra wpływa na wiele aspektów zdrowia człowieka i trzeba umieć prawidłowo ją wykorzystać, aby nie zrobić sobie krzywdy.

Źródło: labarrestudio.com

Źródło: labarrestudio.com

Tenis przez wielu od lat jest nazywany sportem na całe życie. Skąd bierze się takie przekonanie? Co czyni tenis sportem lepszym od innych? Na czym polega wyjątkowość tej dyscypliny? Przyjrzyjmy się kilku faktom przytaczanym w Sieci i nie tylko.

Osoby, które grają w tenisa trzy godziny tygodniowo, z umiarkowaną intensywnością, obniżają ryzyko przedwczesnej śmierci o połowę. Tak wynika z badań Ralpha Paffenbargera, lekarza, który przebadał w ciągu dwudziestu lat dziesięć tysięcy ludzi. Z kolei naukowcy z Southern Connecticut State University odkryli, że ludzie, którzy regularnie grają w tenisa są bardziej energiczni, optymistyczni i mają wyższą samoocenę. Jednocześnie rzadziej cierpią na depresję, trudniej ich zdenerwować, a uczucia takie jak lęk czy dezorientacja są im niemal obce. Uczeni z Illinois doszli do wniosku, że tenis to dyscyplina sportu, której uprawianie może powodować powstawanie nowych połączeń w mózgu. Dzieje się tak dlatego, że gra w tenisa wymaga od nas równoczesnej uwagi i taktycznego myślenia.

Naukowo udowodniono również, że tenis znacznie bardziej niż golf, jazda na rolkach i inne sporty powoduje rozwój pozytywnych cech osobowości. Rywalizacja a korcie powoduje także, że spalamy więcej kalorii niż podczas jazdy na rowerze, aerobiku czy jazdy na rolkach.

Amerykańskie Towarzystwo Tenisowe (United States Tennis Association) wymienia kolejnych kilkanaście argumentów przemawiających za tym, że naprawdę warto grać w tenisa. Aktywność ta zdaniem USTA poprawia naszą sprawność fizyczną poprzez spalanie tłuszczu i dobroczynny wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego, ale również poprzez utrzymywanie wyższego poziomu energii. Co więcej, gra w tenisa pomaga również w doprowadzeniu do efektywnego zużywania tlenu przez nasze mięśnie. Zwiększa się nasza zdolność do przyśpieszania dzięki ćwiczeniu biegania i podskoków. Tenis wymaga od nas przewidywania, krótkiego czasu reakcji oraz impulsywnego działania.

Tenis to również większa siła nóg. Setki startów i zatrzymań budują silniejsze mięśnie kończyn. Poprawia się także ogólna koordynacja ciała, ponieważ musimy poruszać się po korcie, a następnie przybrać odpowiednią pozycję, aby zdołać przyjąć podanie i wykonać uderzenie. Oczywiście ćwiczymy również kontrolę nad mięśniami ruchowymi, ponieważ gra wymaga od nas użycia całych grup mięśni. Dzięki temu doskonale trenujemy także koordynację ręka-oko i ćwiczymy elastyczność.

Kolejna rozwijana sprawność to zwinność. Jest to możliwe dzięki temu, że podczas typowej rozgrywki musimy zmieniać kierunek poruszania się nawet pięć razy w ciągu dziesięciu sekund, co pozwala także ćwiczyć równowagę. Aktywność związana z trenowaniem tenisa powoduje zwiększanie wytrzymałości i gęstości kości u młodych zawodników, a u osób starszych pomaga zapobiegać osteoporozie. Tenis wspomaga również nasz system immunologiczny i uczy odpowiednich nawyków żywieniowych.

United States Tennis Association zwraca również uwagę na psychologiczne zalety gry w tenisa. Wśród nich wymienia na przykład rozwój etyki pracy, ponieważ poprawa techniki gry w drodze treningów zwiększa nasze umiejętności oraz ich wartość. Dzięki regularnym treningom rozwijamy w sobie także dyscyplinę i uczymy się walki z błędami.

Jeśli gramy w parach to zdobywamy również umiejętność do walki jeden na jeden, a tym samym rozwijamy zdolność rywalizowania w prawdziwym życiu. Dzięki treningom w różnych warunkach potrafimy walczyć z przeciwnościami i budujemy wytrwałość w dążeniu do celu.

Tenis jak żaden inny sport uczy nas walki ze stresem. Podczas gry musimy się zmierzyć ze stresem fizycznym, psychicznym i emocjonalnym, a to prowadzi do rozwinięcia umiejętności radzenia sobie ze stresogennymi sytuacjami.

Gra w tenisa nauczy nas także taktyki i strategii, ponieważ musimy przewidywać ruchy przeciwnika i reagować na nie. Dzięki temu, że tenis to sport oparty na kątach, geometrii i fizyce poćwiczymy również rozwiązywanie problemów. Chcąc nauczyć się współzawodnictwa powinniśmy pomyśleć o treningach w parach. Nauczymy się komunikacji i gry jako spójna jednostka. Treningi to również doskonała okazja po prostu do rozwoju umiejętności towarzyskich.

Jak widać tenis jest doskonałym rozwiązaniem dla ludzi w każdym wieku. Od dzieci, przez młodzież i osoby dojrzałe po seniorów. Każdy etap życia jest dobry, aby zadbać o kondycję i poznać ten wspaniały sport. Pamiętajmy, że nie ma innej dyscypliny, która jednocześnie wspierałaby rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny.

 

Na podstawie: usta.com

Fot. genius.com

Fot. genius.com

Korty ceglaste zwane potocznie ziemnymi są uważane za najwolniejszą nawierzchnię tenisową. Rozpoznamy je łatwo po charakterystycznym pomarańczowym kolorze (uwaga, w USA możliwe kolory szary i zielony).

Piłka po zetknięciu się z nawierzchnią kortu ziemnego „zakopuje” się w jego pylistej warstwie i traci swoją prędkość. Według niektórych danych piłka może wytracać nawet 41% swojej prędkości. Oznacza to, że piłka uderzona przez zawodnika z prędkością 100 km/h po koźle będzie już leciała z prędkością tylko 59 km/h. Dodatkowo korty te charakteryzują się wysokim kozłem piłki.

SPECYFIKA GRY NA KORTACH ZIEMNYCH

Gra na kortach ziemnych charakteryzuje się długimi wymianami z końcowej linii. Mecze rozgrywane na tej nawierzchni są bardzo długie i wykańczające dla zawodników. Mączka, jak popularnie zwane są te korty, w dużym stopniu niweluje atut własnego podania. Również siła uderzenia i warunki fizyczne zawodnika schodzą na drugi plan. Najważniejsza staje się regularność przebić. Ważnym elementem jest rotacja. Zarówno ta awansująca, przy uderzeniach pod końcową linie, jak i wsteczna przy uderzeniach zaraz za siatką. Bardzo ważne w grze na kortach ziemnych są kreatywność i pomysłowość. Mączka ceglana daje możliwość ślizgania się do piłki. Trzeba pamiętać, że jest to inny ślizg niż możemy wykonać np. na sztucznej trawie. Dlatego warto kilka razy przećwiczyć ten element zanim go wykorzystamy w grze.

Korty ziemne premiują zawodników nastawionych raczej defensywnie. Do najlepiej grających na mączce zalicza się Rafaela Nadala, Davida Ferrera, Rogera Federera i Novaka Djokovica. Wśród kobiet Marie Sharapova i Samanthę Stosur.

Na kortach ziemnych rozgrywany jest jeden z turniejów z serii Wielkiego Szlema – French Open.

BUDOWA I KONSERWACJA KORTÓW ZIEMNYCH

Wierzchnia warstwa kortu (ok.1 cm) to sproszkowana cegła. Następne warstwy tworzą: mieszanka mineralna (ok. 4 cm), drobny żużel (10 cm) i warstwa grubego żużlu (15 cm).

Korty ziemne mimo relatywnie niskich kosztów budowy są pracochłonne i drogie w utrzymaniu.

Wymagają one codziennej pielęgnacji, polewania wodą i po każdej grze szczotkowania i uzupełniania ubytków. Każdego roku, wierzchnia warstwa mączki powinna być usuwane i zastępowana nową.

 

grasscourt

Jednym z rodzajów kortów, na których gra się w tenisa są nawierzchnie trawiaste (ang. Grass). Takie korty są bardzo gładkie – oczywiście intensywność tej cechy jest zależna między innymi od wysokości trawy oraz podłoża kortu. Trawiasta nawierzchnia kortu to najszybszy typ nawierzchni. Oznacza to, że piłka uderzona z prędkością 100 km/h po odbiciu od kortu zyskuje prędkość 70 km/h.

Piłka na korcie trawiastym porusza się więc szybciej niż na innych typach nawierzchni i odbija się niżej. To efekt mniejszego tarcia. Na korcie trawiastym piłka jest nie tylko szybsza, ale również trudno ją odebrać. Efektem tego są krótsze wymiany niż na innych typach kortów.

Osoba grająca na korcie trawiastym powinna cechować się siłą i refleksem. Przewagę zyskują ci zawodnicy, którzy mają dobry serwis i potrafią dobrze grać przy siatce. Grać musi być również bardzo skoncentrowany, powinien dostosować swój sposób gry do takich warunków. Na przykład poprzez krótszy czas reakcji i szybszy zamach.

Najczęściej korty trawiaste możemy spotkać na terenie Stanów Zjednoczonych, Australii i Wielkiej Brytanii. Na kortach trawiastych rozgrywany jest między innymi turniej Wimbledon, zaliczany do Wielkiego Szlema najbardziej prestiżowy i najstarszy turniej tenisowy na świecie.

Opracowano na podstawie: portalaktywni.com

Młodsza z sióstr Radwańskich przegrała w pierwszej rundzie turnieju WTA w Indian Wells z Aleksandrą Woźniak, 6:2, 6:0.

 

Urszula Radwańska nie potrafiła podjąć walki ze swoją rywalką mieszkającą w Kanadzie. Niespełna po niecałej godzinie gry, mecz zakończył się łatwą wygraną Woźniak. Był to czwarty pojedynek tych tenisistek w profesjonalnych turniejach tenisa. Tylko raz Urszuli udało się wyjść z kortów jako wygrana.

Obydwie zawodniczki wracają do gry po dłuższej przerwie i będą próbować odzyskać swoje miejsca w rankingu WTA. Przypomnijmy, że Radwańska miała 5 miesięcy przerwy w startach przez nieprzyjemną kontuzję barku. Na razie nie udało jej jeszcze odnieść żadnego sukcesu. W lutym w swoim pierwszym występie po przerwie przegrała w turnieju w Acapulco z Cibulkova.

W następnej rundzie turnieju w Indian Wells Woźniak spotka się z kolejną tenisistką polskiego pochodzenia – Sabine Lisicki. Starsza z sióstr Radwańskich rozpocznie zmagania w turnieju od drugiej rundy. Agnieszka Radwańska zmierzy się z Heather Watson (WTA 134.). Do tej pory zawodniczki grały ze sobą dwa razy. Zawsze górą była nasza tenisistka.

Roger Federer pokonał w finale turnieju ATP w Dubaju Tomasa Berdycha. Wygraną tą osiągnął imponującą liczbę zdobytych tytułów – 78.

W sobotę Szwajcar pokonał w finale turnieju Dubai Duty Free Tennis Championships Czecha Tomasa Berdycha. Początek meczu nie był zbyt dobry dla Federera. Przegrał on pierwszego seta 3:6. Kluczowym momentem całego spotkania był drugi set, zakończony wygraną Rogera 6:4. Ostatecznie całe spotkanie zakończyło się wynikiem 3:6, 6:4, 6:3.

Była ta szósta wygrana Rogera Federera w cyklu turniejów tenisowych w Dubaju. Zdobyty tytuł czyni go rekordzistą pod względem wygranych w historii tego turnieju. Po zakończonym meczu Szwajcar nie krył radości. Mówił, że bardzo potrzebował tego zwycięstwa i, że bieżący rok zapowiada się dla niego fantastycznie.

Federer od pewnego czasu gra nową rakietą tenisową. Do niedawna grał rakietą z bardzo mała główką. (90 cali). Większość tenisistów używa rakiet o główce 100 cali. Większa główka rakiety pozwala zawodnikowi uderzyć z większą siłą. Rakiety te także posiadają większy punkt czystego trafienia w piłkę, tzw. sweet spot. Jest to środkowa część naciągu. Piłka trafiona tą częścią rakiety jest najbardziej soczystym uderzeniem. Mała główka rakiety wymaga od tenisisty dokładniejszego ustawiania się do piłki, szybszej pracy na nogach. W zamian za to otrzymujemy większą kontrolę nad piłką i większą precyzję uderzenia.

Jak widać Roger dobrze trenował z nową rakietą. Jak na razie jego gra wygląda bardzo dobrze.