Instruktor tenisa z uprawnieniami w Krakowie.
Lekcje indywidualne. Możliwość gry w grupach. Zajęcia dla dzieci i dorosłych.
Atrakcyjne ceny. Możliwość dostosowania grafiku. Udostępniam własne rakiety.

.
.
Fot. genius.com

Fot. genius.com

Korty ceglaste zwane potocznie ziemnymi są uważane za najwolniejszą nawierzchnię tenisową. Rozpoznamy je łatwo po charakterystycznym pomarańczowym kolorze (uwaga, w USA możliwe kolory szary i zielony).

Piłka po zetknięciu się z nawierzchnią kortu ziemnego „zakopuje” się w jego pylistej warstwie i traci swoją prędkość. Według niektórych danych piłka może wytracać nawet 41% swojej prędkości. Oznacza to, że piłka uderzona przez zawodnika z prędkością 100 km/h po koźle będzie już leciała z prędkością tylko 59 km/h. Dodatkowo korty te charakteryzują się wysokim kozłem piłki.

SPECYFIKA GRY NA KORTACH ZIEMNYCH

Gra na kortach ziemnych charakteryzuje się długimi wymianami z końcowej linii. Mecze rozgrywane na tej nawierzchni są bardzo długie i wykańczające dla zawodników. Mączka, jak popularnie zwane są te korty, w dużym stopniu niweluje atut własnego podania. Również siła uderzenia i warunki fizyczne zawodnika schodzą na drugi plan. Najważniejsza staje się regularność przebić. Ważnym elementem jest rotacja. Zarówno ta awansująca, przy uderzeniach pod końcową linie, jak i wsteczna przy uderzeniach zaraz za siatką. Bardzo ważne w grze na kortach ziemnych są kreatywność i pomysłowość. Mączka ceglana daje możliwość ślizgania się do piłki. Trzeba pamiętać, że jest to inny ślizg niż możemy wykonać np. na sztucznej trawie. Dlatego warto kilka razy przećwiczyć ten element zanim go wykorzystamy w grze.

Korty ziemne premiują zawodników nastawionych raczej defensywnie. Do najlepiej grających na mączce zalicza się Rafaela Nadala, Davida Ferrera, Rogera Federera i Novaka Djokovica. Wśród kobiet Marie Sharapova i Samanthę Stosur.

Na kortach ziemnych rozgrywany jest jeden z turniejów z serii Wielkiego Szlema – French Open.

BUDOWA I KONSERWACJA KORTÓW ZIEMNYCH

Wierzchnia warstwa kortu (ok.1 cm) to sproszkowana cegła. Następne warstwy tworzą: mieszanka mineralna (ok. 4 cm), drobny żużel (10 cm) i warstwa grubego żużlu (15 cm).

Korty ziemne mimo relatywnie niskich kosztów budowy są pracochłonne i drogie w utrzymaniu.

Wymagają one codziennej pielęgnacji, polewania wodą i po każdej grze szczotkowania i uzupełniania ubytków. Każdego roku, wierzchnia warstwa mączki powinna być usuwane i zastępowana nową.

 

Powiedz innym !

Leave a Reply